Botoks – jak to działa?

Botoks – jak to działa?


Botoks to nazwa handlowa preparatu, który jest oczyszczoną postacią toksyny botulinowej. Popularnie nazywana jest jadem kiełbasianym, gdyż w naturalny sposób powstaje w zepsutych konserwach i wędlinach. Spożyty jad kiełbasiany to bardzo silna trucizna, jednak wstrzykiwany w bardzo niewielkich ilościach w mięśnie nie ma szkodliwego wpływu na ludzki organizm.

Działanie botoksu początkowo wykorzystywano w okulistyce, na przykład do usuwania nadmiernego napięcia mięśni zewnętrznej gałki ocznej. W kosmetyce, zaczęto używać go do wygładzania zmarszczek pod koniec lad 80. W Polsce botoks, jako narzędzie medycyny estetycznej pojawił się dopiero w 1996 roku.

Botoks wstrzykuje się w mięśnie twarzy, co powoduje czasowe wyłączenie ich ruchów w danej okolicy. Zniesienie lub ograniczenie ruchów zatrzyma powtarzane codzienną (często mimowolną) mimiką zaginanie skóry, co da jej czas na regenerację i odzyskanie jędrności w danym miejscu. Botoks stosowany regularnie już w młodym wieku (około 25 lat) w miejscach narażonych na powstawanie zmarszczek może znacznie spowolnić, lub nawet zupełnie zahamować proces ich tworzenia. Efekty wstrzykiwania botoksu widoczne są, w zależności od wrażliwości pacjenta i indywidualnych cech skór, po około 2 lub nawet 6 miesiącach. Botoks działa tylko na zmarszczki mimiczne, nie poprawi tych, powstałych w wyniku naturalnego wiotczenia skóry.

Botoks jest chyba najpopularniejszym zabiegiem, jaki umożliwia medycyna estetyczna Łódź, czy Warszawa to duże miasta, w których nietrudno znaleźć profesjonalny gabinet wykonujący nastrzykiwanie twarzy botoksem. Nieco trudniej o naprawdę dobrego lekarza w mniejszych miejscowościach, jednak ta dziedzina medycyny staje się tak popularna, że wkrótce zapewne się to zmieni. Podziękowania za pomoc merytoryczną przy poście dla Anvita /p>